Ugoda w sprawie alimentów do 500+

W dniu 5 sierpnia FAKT postraszył, że w związku ze zmianą przepisów o 500+ sądy rodzinne zostaną zasypane lawiną pozwów o alimenty. Zmieniły się bowiem przepisy i „od 1 sierpnia 2017 roku nastąpiła zmiana prawa w zakresie świadczenia 500+ dla samotnych rodziców. Obecnie, aby samotny rodzic dostał 500+, musi spełnić nowe warunki wymienione w ustawie.” Rodzice deklarujący, że samotnie wychowują dzieci muszą przedstawić (1) dokument potwierdzający, że sąd zasądził alimenty od ojca/matki dzieci/dziecka, albo (2) dokument, który sąd w tej kwestii zatwierdził. Czy jest jakaś krótsza od sądu droga do uzyskania takiego dokumentu honorowanego przez MOPS/GOPS/MOPR itp.?

Dokumentem honorowanym przy staraniu się o 500+ na nowych zasadach jest ugoda mediacyjna zawarta przed mediatorem, następnie zatwierdzona przez sąd.

Jak przebiega procedura mediacji w naszym ośrodku?

  1. Składacie wniosek o mediację oznaczając strony i temat do mediacji. Wniosek jest do pobrania w tym miejscu
  2. Wniosek powinien zostać opłacony w kwocie 80 złotych.
  3. Następnie wniosek powinien zostać przesłany do ośrodka (najlepiej mailem przesłać skan wniosku podpisanego przez obie strony mediacji; adres biuro@pracowniadialogu.org). Istnieje również możliwość przesłania wniosku niepodpisanego i podpisanie go dopiero podczas wspólnego posiedzenia mediacyjnego.
  4. Mediator/ka prowadzący sprawę kontaktuje się i umawia termin spotkania mediacyjnego obu stron.
  5. Na spotkanie należy zabrać:
    1. Odpis aktu urodzenia dziecka/dzieci
    2. Dowody osobiste z nr pesel rodziców
    3. Nr rachunku bankowego, na który będą przekazywane alimenty (jeśli dotyczy)
    4. Ewentualnie kserokopię wyroku rozwodowego, w którym sąd okręgowy zasądził alimenty (jeśli dotyczy i jeśli będą one w zawieranej ugodzie ulegały zmianie np.: podwyższeniu/obniżeniu)
  6. Na wspólnym spotkaniu mediacyjnym zostaną ustalone wszystkie kwestie dotyczące świadczenia alimentacyjnego. Spotkanie do 2h kosztuje w naszym ośrodku 300 zł (strony pokrywają ten koszt zazwyczaj po połowie).
  7. Strony otrzymują (bez żadnych dodatkowych opłat):
    1. Po 1 egz. ugody mediacyjnej
    2. Odpisy protokołu z postępowania mediacyjnego
    3. Wzór wniosku o zatwierdzenie ugody mediacyjnej
    4. Fachowe wskazówki co dalej i jak zatwierdzić ugodę w sądzie.
  8. Po udanej mediacji pozostaje tylko złożyć wniosek o zatwierdzenie ugody w sądzie (wraz z ugodą i protokołem). Zgodnie z przepisami (art. 18314 kodeksu postępowania cywilnego) sąd przeprowadza niezwłocznie postępowanie co do zatwierdzenia ugody mediacyjnej.
Scroll to Top
Przewiń do góry

Jestem mediatorem wpisanym na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu i Prezesa Sądu Okręgowego w Toruniu oraz mediatorem Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego.

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego, gospodarczego, cywilnego (w tym sprawy związane z zarządem i obrotem nieruchomościami), pracowniczego i prawa zamówień publicznych. 

Ukończyłam prawo na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, a następnie Studia Podyplomowe na kierunku „Rachunkowość Przedsiębiorstw” na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy oraz Zarządzanie nieruchomościami w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Jestem absolwentką pierwszej edycji studiów podyplomowych „Profesjonalny Mediator Gospodarczy” organizowanych przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2020 roku ukończyłam Szkołę Stanowienia Prawa, w 2022 roku Nocny Kurs Prawa w Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu.

Doświadczenia nabyte podczas pracy w kancelarii prawniczej skłoniły mnie do poszukiwania innych sposobów rozwiązywania sporów toczących się przed sądami i organami egzekucyjnymi. Zainteresowałam się mediacją jako alternatywą dla długich, kosztownych i nie zawsze satysfakcjonujących strony konfliktu rozstrzygnięć sądowych. W 2017 roku ukończyłam szkolenie z mediacji zgodne ze standardami szkolenia mediatorów uchwalonymi przez Społeczną Radę do Spraw Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości z dnia 29.10.2007r., a następnie odbyłam szkolenie z mediacji rodzinnych i staż w Fundacji Pracownia Dialogu w Toruniu. Ponadto ukończyłam liczne kursy i szkolenia m.in. kurs „Zarządzanie zasobami ludzkimi”, „Wprowadzenie do Public Relations dla mediatorów czyli jak mówić o mediacji”, Psychologia konfliktów i pracy adwokata” oraz uczestniczyłam w treningu asertywności i umiejętności społecznych. 

Systematycznie poddaję się superwizji oraz nieustannie podnoszę swoje kwalifikacje, bo mam świadomość, że wraz ze zmieniającym się światem zmieniają się także potrzeby i oczekiwania stron konfliktu, a ich zrozumienie oraz odkrywanie jest jedynym sposobem efektywnej pracy mediatora. W swojej pracy przestrzegam standardów prowadzenia mediacji i postępowania mediatora uchwalonych przez Społeczną Radę do Spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości oraz dokładam wszelkich starań, aby osoby dobrowolnie uczestniczące w spotkaniach mediacyjnych poczuły swoją moc sprawczą w decydowaniu o swojej sytuacji i sposobie rozwiązania sporu. 

Skip to content