Życie pisze czasem zaskakujące scenariusze. Bywają one nieco słodko-gorzkie.
W dniu 28.06.2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło nowe otwarcie. Na stronie ministerstwa pojawił się komunikat pt. Otwarty dialog na rzecz mediacji – Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczyna współpracę ze środowiskiem mediacyjnym.
Pomyśleliśmy – wreszcie. Tak długo na to czekaliśmy. Zwłaszcza my – mediatorzy i mediatorki, zajmujący się prowadzeniem mediacji na co dzień. Odżyła nadzieja. I lekko u mnie przygasła.
Ministerstwo napisało, że „zaprasza przedstawicieli środowiska mediacyjnego do udziału w Otwartym dialogu na rzecz mediacji. To pierwsza tego typu inicjatywa skierowana do mediatorów, ośrodków i stowarzyszeń mediacyjnych, fundacji, organizacji pozarządowych oraz uczelni.” [proszę uważnie spojrzeć na listę adresatów!]
Do 30 lipca 2024 r. można było zgłaszać postulaty. Ile ich wpłynęło mam nadzieję, że przekonamy się wkrótce. Ja będę szukał wśród nich postulatów pozarządowych organizacji mediacyjnych, ale i sędziów koordynatorów ds. mediacji. Oby była to forma umożliwiająca łatwą lekturę, gdyż tabela do zgłaszania uwag miała wąską kolumnę na postulaty, co może oznaczać, że mogą powstać klilkudziesięciostronnicowe dokumenty.
W komunikacie zasygnalizowano, że „w ramach Otwartego dialogu planowane jest również spotkanie Ministry Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz z przedstawicielami środowiska. Przedmiotem spotkania będzie omówienie zgłoszonych postulatów oraz możliwości i zasadności ich wdrożenia.” Zatem czekamy.
Jako pierwsze spotkanie – bo w dniu 12.09.2024 r. – zostało zaplanowane spotkanie sędziów koordynatorów ds. mediacji działających w sądach okręgowych i rejonowych leżących w danym okręgu. Spotkanie to – i kolejne – „będą poświęcone omówieniu zgłoszonych postulatów oraz ocenie możliwości i zasadności ich wdrożenia„. Można by wywnioskować, że w koordynatorach ds. mediacji Ministerstwo upatruje głosu eksperckiego w analizie zgłoszonych postulatów. Moim jednak zdaniem nie musi tak być, że sędziowie dostarczą rzetelnej informacji zwrotnej. To trochę tak, jakby pytać pasażerów samochodów, jakie powinny być usprawnienia w autach ułatwiające bycie kierowcą i bezpieczne podróżowanie. Moim zdaniem tylko niektórzy sędziowie koordynatorzy dostarczą informacji z pierwszej ręki. Niewielu z nich kieruje swoje sprawy, w których orzeka, do mediacji, a co za tym idzie mierzy się z całym spektrum problemów wpływających na ciągle niskie wykorzystanie mediacji przez wymiar sprawiedliwości. Inni dostarczą tylko informacji pośrednich.
Sędziowie koordynatorzy i mediacja.
Natchnieni tym nowym wiatrem zmian postanowiliśmy zapytać prezesów sądów okręgowych w trybie dostępu do informacji publicznej o jedną rzecz. Pytanie brzmiało tak:
Na podstawie art. 2 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (j. t. Dz. U. z 2016 r. poz. 1764 ze zm.) proszę o udostępnienie informacji w następującym zakresie:
- Liczby spraw skierowanych do postępowania mediacyjnego w roku 2021 przez pełniącego w danym roku w Sądzie Okręgowym funkcję koordynatora ds. mediacji sędziego w sprawach, w których dany sędzia orzekał/a.
- Liczby spraw skierowanych do postępowania mediacyjnego w roku 2022 przez pełniącego w danym roku w Sądzie Okręgowym funkcję koordynatora ds. mediacji sędziego w sprawach, w których dany sędzia orzekał/a.
- Liczby spraw skierowanych do postępowania mediacyjnego w roku 2023 przez pełniącego w danym roku w Sądzie Okręgowym funkcję koordynatora ds. mediacji sędziego w sprawach, w których dany sędzia orzekał/a.
Zebrane dane prezentujemy w poniższej tabeli. Wcześniej jednak krótkie objaśnienie:
- Zgodnie z art. 16a. §1 Ustawy o ustroju sądów powszechnych: W sądzie okręgowym działa koordynator do spraw mediacji, który wykonuje działania na rzecz rozwoju mediacji, zapewnia sprawną komunikację pomiędzy sędziami i mediatorami oraz stałymi mediatorami, a także współpracuje przy organizowaniu spotkań informacyjnych.
- Nie ma on w swoim zakresie zadań obowiązku kierowania spraw, w których orzeka do mediacji. Nie musi dawać dobrego przykładu swoim kolegom i koleżankom. Ma do wykonania jednak pewne zadania, które powinny być czymś więcej niż wywieszeniem ulotek i plakatów z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji, raz w roku. Wielu sędziów robi więcej niż ich poprzednicy powołani w roku 2010. Doceniam ich wysiłki.
- Wydaje mi się jednak, że trudno jest w sposób autentyczny i wiarygodny zachęcać kolegów i koleżanki do kierowania spraw do mediacji (zadanie ustawowe: rozwój mediacji), kiedy pada pytanie: „a ile ty skierowałeś/-aś do mediacji w ostatnim roku?”
- Niektóre sądy w odpowiedzi napisały, że dany sędzia nie kierował do mediacji, bo orzeka w II instancji. Odczytuję to jako swego rodzaju usprawiedliwienie. Przykład sędziego z Opola pokazuje, że da się. Dodatkowo informacje płynące od mediatorów, że dostają sprawy drugoinstancyjne wskazuje, że jest tam potencjał mediacyjny. Orzekanie w sekcji ds. penitencjarnych i nadzoru nad wykonywaniem orzeczeń karnych może rzeczywiście nie dawać szerokiego pola wykorzystania mediacji tzw. „po wyroku”. Choć i tu możliwości nie są zamknięte.
- Im ciemniejszy kolor w tabeli tym więcej spraw kierowanych do mediacji.
- Są sędziowie, którzy mają bardzo wysokie wskaźniki – gratuluję im. Oni mogą być realnymi ambasadorami mediacji w swojej grupie zawodowej i na salach rozpraw.
- W kolumnie uwagi zamieściłem dodatkowe informacje, które były w odpowiedzi na wniosek.
- Odpowiedź z Sądu Okręgowego w Warszawie nie czyniła zadość wnioskowi, stąd w dniu 12.08.2024 skierowałem ponowny wniosek o informację publiczną. Można z odpowiedzią zapoznać się pod tym linkiem: https://drive.google.com/file/d/13eO_4I5_Mmqxbq4oUXO_y9pO2-9smPpi/view?usp=sharing. EDIT (21.08.2024) otrzymałem ponowną odpowiedź: https://drive.google.com/file/d/14Tw9AvX6p85kDzm-8bd7gxzznv8CSbGi/view?usp=sharing
- Odpowiedzi z poszczególnych sądów możesz znaleźć pod tym linkiem.
- Jeśli ktoś chce przejść bezpośrednio do raportu w Looker Studio, to wystarczy kliknąć ten link.
Życzę miłej lektury i sprawdzenia – ile spraw kieruje do mediacji Twój sędzia koordynator ds. mediacji.
Być może Ministerstwo, w ramach dialogu o mediacji, pochyli się też nad reformą funkcji sędziego koordynatora ds. mediacji.
Na koniec: dziękuję wszystkim Prezesom sądów okręgowych, oraz pracownikom administracyjnym, za przygotowanie odpowiedzi.
Janusz Kaźmierczak