Projekt zakończony 30 grudnia 2016 r.
Niniejszy projekt miał na celu wsparcie toruńskich rodzin przeżywających trudności związane z kryzysem bądź rozstaniem. Poprzez oferowane działania w postaci mediacji rodzinnych, edukacyjnej grupy wsparcia oraz poradnictwa wychowawczego zapewniliśmy kompleksową pomoc tej grupie odbiorców. Podczas realizowanych w poprzednich latach projektów pn. „Mediacje dla mieszkańców” zauważyliśmy coraz większą potrzebę wśród beneficjentów, korzystania równolegle do mediacji z innych form wsparcia. Oferując tak szeroki wachlarz pomocy wychodzimy naprzeciw wciąż rosnącemu problemowi rozwodów, separacji i kryzysów dotykających rodziny. W wielu przypadkach działania miały formę profilaktyki wobec mogących pojawić się w wyniku zaburzonej komunikacji i nierozwiązanych konfliktów zachowań agresywnych, przemocowych czy nadużywania alkoholu bądź innych substancji.
Adresaci
Adresatami projektu są mieszkańcy miasta Torunia, znajdujący się w konflikcie (rodzinnym, w sytuacji przed, w trakcie lub po rozstaniu), których sytuacja materialna nie pozwala na skorzystanie z pomocy specjalistów oferujących swe usługi wg stawek wolnorynkowych. Do mediacji będzie można zgłosić konflikt dotyczący zarówno spraw małżeńskich jak i innych angażujących członków danej rodziny związanych z problemami wychowawczymi, opieką nad osobami starszymi lub chorymi itp. Do projektu będą mogły być również zaliczone sprawy mieszkańców naszego miasta, które zostaną skierowane przez sąd cywilny/rodzinna. W proponowanym wsparciu psychologicznym czy edukacyjnym będą mogły wziąć udział zarówno osoby żyjące w nieformalnych związkach jak i małżeństwa. Z oferowanych w projekcie działań będą mogli skorzystać również mieszkańcy Starego Miasta oraz Bydgoskiego Przedmieścia.
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Toruń
Podsumowanie projektu
Termin realizacji zadania publicznego: od 01/03/2016 do 31/12/2016
Adresaci zadania publicznego: Adresatami byli mieszkańcy miasta Torunia, znajdujący się w konflikcie (rodzinnym, w sytuacji przed, w trakcie lub po rozstaniu), których sytuacja materialna nie pozwala na skorzystanie z pomocy specjalistów oferujących swe usługi wg stawek wolnorynkowych.
Cel/e zadania publicznego: Cel główny – przeciwdziałanie ryzykownym zachowaniom w postaci nadużywania alkoholu czy stosowania rozwiązań agresywnych w postaci różnych form przemocy oraz wspieranie rodzin w rozwiązywaniu trudności (/w tym konfliktów związanych z sytuacja rozstania) poprzez organizację pomocy mediacyjnej, psychologicznej i edukacyjnej.
Cele szczegółowe:
- Rozwinięcie umiejętności związanych z komunikacją, asertywnym wyrażaniem próśb czy opinii,
- Zdobycie nowego spojrzenia na konflikt, jako na okazję do zmiany w systemie rodziny i jako na przestrzeń do rozmowy, aniżeli do stosowania destrukcyjnych sposobów radzenia sobie,
- Podjęcie próby rozwiązania przez uczestników konfliktów podczas mediacji bez oddawania ich pod autorytarne rozstrzygnięcie instytucji państwowych
- Rozwinięcie umiejętności specjalistów pracujących z rodzinami.
Liczba odbiorców działań:
Przeprowadzono 11 spraw mediacyjnych (40 godzin), w których dział wzięło 21 osób.
Przeprowadzono 3 spotkania (9 godzin) edukacyjnej grupy wsparcia dla osób przeżywających rozstanie. W spotkaniu wzięło udział 7 osób
Zrealizowano 15 godzin poradnictwa wychowawczego dla rodziców przed/w trakcie/ i po rozstaniu. W poradnictwie wzięło udział 21 osób.
Przeprowadzono 1 szkolenie (8 godzin) dla specjalistów z zakresu nowych metod pracy z rodziną w kryzysie. Tematem szkolenia warsztatowego było „W pętli bezsilności. Technika błędnych kół w pracy z rodziną, parą”. W szkoleniu wzięło udział 11 osób.
Inne rezultaty/efekty/ produkty:
- Przeprowadzono 40 godzin mediacji rodzinnych
- Przeprowadzono 9 godzin edukacyjnej grupy wsparcia dla osób przeżywających rozstanie
- Przeprowadzono 15 godzin poradnictwa wychowawczego dla rodziców przed/w trakcie/ i po rozstaniu
- Zrealizowano 8 godzin szkolenia dla specjalistów z zakresu nowych metod pracy z rodziną w kryzysie.
- Przygotowano i wydrukowano 40 plakatów informujących o projekcie
Sponsor/ grantodawca: Gmina Miasta Toruń
Kwota dofinansowania: 5000 zł
Całkowita wartość projektu: 8516 zł