Szkolenie – MEDIACJA W SZKOLE

CEL SZKOLENIA
Celem szkolenia jest umożliwienie uczestnikom i uczestniczkom zdobycia bądź rozwinięcia kompetencji rozwiązywania konfliktów w szkole – między uczniami oraz między dorosłymi np.: rodzicami. Zostanie zaprezentowana mediacja, jej przebieg, zasady oraz sposoby wykorzystania jej w życiu szkoły. Treści zostaną osadzone w kontekście sprawiedliwości naprawczej (ang. Restorative Justice).

FORMA SZKOLENIA
Szkolenie będzie prowadzone w formie stacjonarnej w wygodnej, zależnej od liczby uczestników sali szkoleniowej. Dokładna lokalizacja zostanie podana uczestnikom i uczestniczkom na 7 dni przed szkoleniem (ze względu na potrzebę znalezienia miejsca zapewniającego komfort wobec liczebności grupy).

TERMIN SZKOLENIA:
Toruń: 16.07.2024 r. lub 18.09.2024 r.

PROBLEM / POTRZEBA
Konflikt w szkole jest zjawiskiem z jednej strony naturalnym, a z drugiej trudnym. Rozumiemy go na różne sposoby. Czasem szukamy prawdy, czasem prowadzimy dochodzenie w kierunku ujawnienia winnego, a bywa i tak, że doprowadzamy do bezproduktywnej konfrontacji stron. Naturalnym odruchem wobec konfliktu w szkole jest jego rozstrzyganie, a wiemy to od dawna, że nie skutkuje to satysfakcją z werdyktu. Pojawia się więc naturalna potrzeba w szukaniu bardziej partycypacyjnych i podmiotowych sposobów radzenia sobie z konfliktami.

ROZWIĄZANIE
Dzięki udziałowi w szkoleniu nauczysz się, jak rozwiązywać konflikty w mediacji. Nauczysz się ją prowadzić. Być może zaczniesz inaczej patrzeć na konflikt i osoby w nim uczestniczące. Dowiesz się jak przebiega mediacja, jakimi zasadami kieruje się mediator, jak wygląda aspekt prawny mediacji w szkole. Będziesz miał/a okazję sprawdzić się w roli mediatora/ki oraz spojrzeć na korzyści z mediacji oczami strony konfliktu. Będziemy mediować prawdziwe sprawy, które były mediowane w naszym ośrodku, pozmieniamy tylko niektóre szczegóły.

PROGRAM SZKOLENIA

  • Konflikt w szkole: definicja i diagnoza przedmiotowa i podmiotowa
  • Mediacja: definicja, zasady, rola mediatora
  • Aspekt prawny mediacji w szkole, w tym Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich z dnia 9 czerwca 2022 r.
  • Symulacja mediacji, informacja zwrotna i omówienie.

KTO PROWADZI
Janusz Kaźmierczak – mediator i edukator w zakresie mediacji. Od 2006 roku zajmuje się zawodowo mediacją. Od tego roku mediuje również sprawy nieletnich sprawców czynu karalnego, nawet w najcięższych naruszeniach prawa. Prowadził szereg szkoleń i warsztatów w zakresie mediacji w szkole. Realizował i koordynował granty z programu “Bezpieczna i przyjazna szkoła”, “Szkoła bez przemocy”. Pomagał wdrażać mediację w kilkunastu szkołach tworzących Szkolne Centra Mediacji. Na co dzień mediuje sprawy na zlecenie szkół – zarówno konflikty między uczniami, jak i rodzicami a szkołą.
Więcej informacji na www.januszkazmierczak.pl

HARMONOGRAM SZKOLENIA
9:00 – 11:15 – I blok zajęć
11:15 – 11:30 – przerwa kawowa
11:30 – 13:00 – II blok zajęć
13:00 – 14:00 – przerwa na lunch (we własnym zakresie)
14:00 – 15:30 – III blok zajęć
15:30 – 15:45 – przerwa kawowa
15:45 – 17:15 – IV blok zajęć
17:15 – 17:45 – zakończenie, ewaluacja, zaświadczenia

METODY SZKOLENIOWE

  • Praca w grupach
  • Praca indywidualna
  • Praca metodą studium przypadku
  • Symulacje mediacji/ odgrywanie ról
  • Prezentacja trenerska

Szkolenie będzie prowadzone w przeważającej części aktywnymi metodami

PODSTAWA PRAWNA
Kontekstem naszej pracy będzie Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich z dnia 9 czerwca 2022 r. oraz Kodeks postępowania cywilnego

ADRESACI
Na szkolenie zapraszamy nauczycieli, wychowawców, pedagogów, psychologów, pracowników niepedagogicznych szkół i innych instytucji oraz rodziców zaangażowanych np.: w Radę Rodziców, którzy chcą zdobyć bądź rozwinąć swoje kompetencje w rozwiązywaniu konfliktów.

FOLLOW UP i DODATKOWE KORZYŚCI

Uczestnicy otrzymają:

  • Drukowane i elektroniczne materiały szkoleniowe
  • Przykładowe dokumenty w wersji elektronicznej
  • Serwis kawowy w trakcie przerw
  • Zaświadczenie o udziale w szkoleniu z suplementem (liczba godzin, zakres tematyczny)
  • Możliwość jednej, nieograniczonej czasowo i zakresowo, konsultacji z prowadzącym szkolenie po powrocie do swojej placówki edukacyjnej w razie trudności w poradzeniu sobie z jakimś aspektem postępowania mediacyjnego.

KOSZT SZKOLENIA
Koszt szkolenia to 600 zł brutto.
Wystawiamy rachunek, zaś na wyraźną prośbę uczestnika/ uczestniczki może on być z odroczonym terminem płatności jeśli nabywcą jest organ prowadzący lub wymaga tego procedura zapłaty.

WARUNKI UDZIAŁU W SZKOLENIU
Wypełnienie formularza zgłoszeniowego pod linkiem: https://forms.gle/kUxkwgX4ymPuoxju8
Akceptacja RODO w formularzu zgłoszeniowym (link: https://docs.google.com/document/d/1RI2TgP0FE4C0lK2MO23CS_gQs7seks-LC9LG4AmQXH8/edit?usp=sharing )
Wpłata należności w ciągu 7 dni od dnia przesłania zgłoszenia.

Numer konta bankowego dla wpłat z kont polskich (BNP Paribas):
09 1750 0012 0000 0000 2633 3016
Numer konta bankowego dla wpłat z kont zagranicznych:
PL09 1750 0012 0000 0000 2633 3016
SWIFT/BIC: PPABPLPK

Tytuł przelewu: tytuł szkolenia + imię i nazwisko

Wymogiem jest przesłanie potwierdzenie przelewu na adres email: biuro@fundacjapracowniadialogu.org Wpłacona kwota jest gwarantem rezerwacji miejsca na szkoleniu.

Scroll to Top
Przewiń do góry

Jestem mediatorem wpisanym na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu i Prezesa Sądu Okręgowego w Toruniu oraz mediatorem Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego.

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego, gospodarczego, cywilnego (w tym sprawy związane z zarządem i obrotem nieruchomościami), pracowniczego i prawa zamówień publicznych. 

Ukończyłam prawo na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, a następnie Studia Podyplomowe na kierunku „Rachunkowość Przedsiębiorstw” na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy oraz Zarządzanie nieruchomościami w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Jestem absolwentką pierwszej edycji studiów podyplomowych „Profesjonalny Mediator Gospodarczy” organizowanych przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2020 roku ukończyłam Szkołę Stanowienia Prawa, w 2022 roku Nocny Kurs Prawa w Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu.

Doświadczenia nabyte podczas pracy w kancelarii prawniczej skłoniły mnie do poszukiwania innych sposobów rozwiązywania sporów toczących się przed sądami i organami egzekucyjnymi. Zainteresowałam się mediacją jako alternatywą dla długich, kosztownych i nie zawsze satysfakcjonujących strony konfliktu rozstrzygnięć sądowych. W 2017 roku ukończyłam szkolenie z mediacji zgodne ze standardami szkolenia mediatorów uchwalonymi przez Społeczną Radę do Spraw Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości z dnia 29.10.2007r., a następnie odbyłam szkolenie z mediacji rodzinnych i staż w Fundacji Pracownia Dialogu w Toruniu. Ponadto ukończyłam liczne kursy i szkolenia m.in. kurs „Zarządzanie zasobami ludzkimi”, „Wprowadzenie do Public Relations dla mediatorów czyli jak mówić o mediacji”, Psychologia konfliktów i pracy adwokata” oraz uczestniczyłam w treningu asertywności i umiejętności społecznych. 

Systematycznie poddaję się superwizji oraz nieustannie podnoszę swoje kwalifikacje, bo mam świadomość, że wraz ze zmieniającym się światem zmieniają się także potrzeby i oczekiwania stron konfliktu, a ich zrozumienie oraz odkrywanie jest jedynym sposobem efektywnej pracy mediatora. W swojej pracy przestrzegam standardów prowadzenia mediacji i postępowania mediatora uchwalonych przez Społeczną Radę do Spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości oraz dokładam wszelkich starań, aby osoby dobrowolnie uczestniczące w spotkaniach mediacyjnych poczuły swoją moc sprawczą w decydowaniu o swojej sytuacji i sposobie rozwiązania sporu.